Uspešno zaključena 33. mednarodna konferenca Nuclear Energy for New Europe 2024

13. September 2024

V Portorožu je od ponedeljka 9. septembra do četrtka 12. septembra potekala že tradicionalna, 33. mednarodna konferenca Nuclear Energy for New Europe 2024 (Jedrska energija za novo Evropo 2024). Z več kot 120 strokovnimi in znanstvenimi predstavitvami je bilo govora o stanju in razvoju jedrske energetike in jedrskih raziskav ter pomenu jedrske energije za zanesljivo oskrbo z nizkoogljično energijo danes in v prihodnjih desetletjih.
 

Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije (DJS) je v ponedeljek 12. septembra ob 15. uri odprlo že tradicionalno, 33. mednarodno konferenco Nuclear Energy for New Europe 2024 (Jedrska energija za novo Evropo 2024), na kateri se je zbralo več kot 240 vodilnih jedrskih strokovnjakov iz znanstveno-raziskovalnih ustanov, industrije in upravnih organov iz 27 držav Evrope in vsega sveta ter iz številnih mednarodnih organizacij na področju jedrske energije. Na konferenci so predstavili in razpravljali o najnovejših dosežkih jedrske znanosti in raziskav ter o vlogi jedrske energije v obstoječih in prihodnjih nizkoogljičnih mešanicah za zanesljivo oskrbo z električno energijo in toploto.

Konferenco so slavnostno odprli prof. dr. Luka Snoj, predsednik programskega odbora konference in vodja odseka za reaktorsko fiziko na Institutu “Jožef Stefan”, prof. dr. Boštjan Zalar, direktor Instituta »Jožef Stefan«, in Danijel Levičar, državni sekretar za nacionalni jedrski program v Kabinetu predsednika Vlade RS.

Prof. dr. Luka Snoj je na odprtju poudaril: »Med približno 100-letno življenjsko dobo jedrske elektrarne doživlja človeštvo ogromne družbene, demografske in tehnološke spremembe. Soočanje s temi spremembami je lahko učinkovito le ob nenehnem raziskovanju in razvoju. Raziskovanje je namreč edina človeška dejavnost, ki ima vrojeno željo po odkrivanju, spoznavanju in prepoznavanju. Zato brez raziskav ne moremo odgovorno načrtovati prihodnosti in to velja tudi za načrtovanje prihodnje oskrbe z energijo. To je razlog, da smo letošnjo konferenco vsebinsko osredotočili na pomen jedrskih raziskav za zagotavljanje predvidljive prihodnosti

Na prvi konferenčni dan je že pred odprtjem potekal hibridni dogodek o vključevanju in povezovanju evropskih in slovenskih deležnikov na področju razvoja in promocije malih modularnih reaktorjev. S  predstavitvami je sodelovalo vseh devet slovenskih članov spomladi ustanovljenega Evropskega industrijskega zavezništva za male modularne reaktorje (European Industrial Alliance on SMRs) ter predstavniki Evropske komisije, Mednarodne agencije za jedrsko energijo IAEA, združenja Nucleareurope in tuji strokovnjaki s področja SMR.

Po odprtju sta sledila tematska sklopa predstavitev dobaviteljev jedrskih elektrarn ter novih zasnov reaktorjev in malih modularnih reaktorjev. V naslednjih konferenčnih dneh so bila udeležencem na voljo zanimiva vabljena predavanja in predstavitve najnovejših dosežkov jedrske energetike in novosti na področju razvoja jedrske tehnologije. V torek je potekalo vabljeno predavanje na temo raziskav in razvoja jedrske energije, ki ga je izvedel dr. Timothy E. Valentine (Oak Ridge National Laboratory, ZDA), v sredo pa je bilo na vrsti predavanje o termalni hidravliki, ki ga je podal prof. dr. Igor Bolotnov (North Carolina State University, ZDA), v četrtek pa je prof. dr. Rudolf Neu (Max-Planck-Institute for Plasma Physics, Nemčija) spregovoril o jedrski fuziji in plazmi.

Nagrado za najbolšega mladega avtorja sta prejela dva prispevka, in sicer Cyrille de Lurion de l'Egouthail iz Italije za prispevek »Shadowing Effect Correction for the Pavia TRIGA Reactor Using Monte Carlo Data and Reduced Modelling Techniques« in Jan Kren iz Slovenije za prispevek »Exploring Taylor Bubble Dynamics in Counter-Current Flows: A Combined Numerical and Experimental Study«. V kategoriji mladih avtorjev je letos na konferenci tekmovalo 12 prispevkov.

Nagrado za najboljšo predstavitev v obliki posterja sta prav tako prejela dva prispevka. Nagrado je prejel prispevek z naslovom »Automated object detection and position extraction of legacy nuclear waste using a robotic manipulator«, ki so ga pripravili Alex Jackie Carpenter, David Megson-Smith in Thomas Bligh Scott iz Anglije ter prispevek z naslovom »Enhancing Irradiation Facilities: A Study on the Upgraded Water Filtration System in the KATANA Water Activation Loop«, ki so ga pripravili  Julijan Peric, Domen Kotnik, Domen Govekar, Luka Snoj in Vladimir Radulović iz Slovenije.

Organizacijo letošnje konference so uspešno izvedli člani društva iz Odseka za reaktorsko fiziko (F8) Instituta Jožef Stefan. Posebna zahvala gre predsednici organizacijskega odbora Tanji Goričanec ter vsem ostalim članom organizacijskega odbora, ki ga sestavljajo Benjamin Barbarič, Aljaž Čufar, Domen Govekar, Ula Groznik, Jan Malec, Anže Mihelčič, Sebastian Pleško, Saša Škof, Bojan Žefran in Ylenia Kogovšek Žiber.

Več informacij o programu konference: https://www.djs.si/nene2024/program in o vabljenih predavateljih: https://www.djs.si/nene2024/program#meet-our-invited-speakers.

Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska.

Z izborom opcije "strinjam se" se strinjate z uporabo piškotkov. V primeru nestrinjanja izberite opcijo "ne strinjam se".Več o tem