Predlog za pripravo strategije za razvoj jedrske energije

22. November 2024

Vlada ZDA je predstavila sprejeto Strategijo za širitev jedrske energije, ki bo igrala ključno vlogo pri doseganju ciljev razogljičenja in energetske neodvisnosti. Do leta 2050 načrtujejo povečanje jedrskih zmogljivosti za 200 GW, pri čemer želijo že do leta 2035 zgraditi 35 GW novih zmogljivosti. Strategija temelji na trajnostnih načelih, kot so zagotavljanje javnega zdravja, varovanje okolja, cenovna dostopnost energije, vključevanje lokalnih skupnosti in spoštovanje pravic manjšin. Med ključnimi ukrepi so gradnja velikih reaktorjev, razvoj malih modularnih in mikroreaktorjev, podaljšanje življenjske dobe obstoječih jedrskih elektrarn ter optimizaciji  procesov licenciranja. Poseben poudarek je na razvoju dobavnih verig in usposabljanju delovne sile ter zagotavljanju domačih virov cepljivih snovi in ravnanja z izrabljenim jedrskim gorivom. Strategija vključuje tudi finančne spodbude, kot so davčne olajšave in posojila, ter spodbuja zasebne naložbe v jedrski sektor. Z aktivnim vključevanjem lokalnih skupnosti in manjšin, ZDA krepijo sodelovanje in spodbujajo okoljsko pravičnost, s čimer jedrska energija postaja ključni steber trajnostne energetske prihodnosti.

Slovenija, ki danes z jedrsko elektrarno Krško proizvede približno četrtino porabljene električne energije, za učinkovito in trajnostno dolgoročno rabo jedrske energije potrebuje podoben pristop. Razširitev jedrskih zmogljivosti v Sloveniji bi zagotovila zanesljivo in trajnostno oskrbo z energijo ter pomagala doseči cilje razogljičenja. Za uspešno realizacijo je nujno oblikovati jasen načrt, ki vključuje tako finančno podporo kot učinkovitejše regulativne procese. Ključno je tudi, da se spodbuja razvoj strokovnjakov in gradi stabilno dobavno verigo. S celovito strategijo lahko Slovenija utrdi svojo energetsko neodvisnost in trajnostno prihodnost za naslednje generacije.

Kot društvo, ki deluje na popularizaciji jedrske znanosti, skrbi za objektivno obveščanje javnosti, aktivno sodeluje pri reševanju strokovnih problemov, organizira strokovna srečanja in posvetovanja ter sodeluje pri izdelavi standardov in spremlja zakonodajo, predlagamo energetskemu resorju Vlade Republike Slovenije, da pristopi k pripravi celovite strategije oskrbe Republike Slovenije z energijo, ki bo vključevala in omogočala razvoj jedrske energije za prihodnost, ki bo trajnostna in koristna za vse.

Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska.

Z izborom opcije "strinjam se" se strinjate z uporabo piškotkov. V primeru nestrinjanja izberite opcijo "ne strinjam se".Več o tem