Včeraj je na Reaktorskem centru Instituta Jožef Stefan v Podgorici potekala 11. Konferenca mladih jedrskih strokovnjakov, ki jo je organizirala Mreža mlade generacije Društva jedrskih strokovnjakov (MMG DJS). Dogodek je ponovno dokazal rastoče zanimanje mladih za jedrsko energijo. Uvodne nagovore so imeli glavna organizatorka konference Ylenia Kogovšek Žiber, dr. Tanja Goričanec, predsednica MMG DJS, dr. Tomaž Žagar, predsednik DJS, ter državni sekretar za nacionalni jedrski program, Kabinet predsednika vlade Republike Slovenije, Danijel Levičar.
Levičar je izrazil zadovoljstvo nad vedno večjo udeležbo mladih na tem področju, kar je jasno odražalo aktivno sodelovanje s predavanji 25 mladih jedrskih strokovnjakov iz različnih institucij, kot so Institut Jožef Stefan (IJS), Nuklearna elektrarna Krško (NEK), GEN energija, različnih fakultet ter več kot 50 obiskovalcev. Levičar je v svojem govoru izpostavil potrebo po stalnem vlaganju v izobraževanje in usposabljanje naslednjih generacij jedrskih strokovnjakov, ki bodo ključni pri razvoju jedrskega programa. "V naslednjih 10 letih bomo za razvoj jedrskega programa potrebovali 1000 novih naravoslovcev, družboslovcev in humanistov s strokovnim in modernim jedrskim znanjem".
Predstavitve udeležencev so bile vse povezane z jedrsko stroko, a hkrati zelo raznolike. Konferenca se je začela z vabljenim predavanjem dr. Boštjana Zajca, ki je tudi začel sklop jedrske tehnike. V tem sklopu so bili prispevki na temo vrenja, utrujanja materialov in nadgradnje visokotlačne turbine NEK. V drugem sklopu, reaktorske fizike, so bili prispevki na temo aktivacije komponent v fuzijskih in fisijskih reaktorjih, vpliva ksenona na delovanje reaktorjev, kalibracije detektorjev in o diodah za hitre nevtrone. Izračuni za različne aplikacije, od uporabe tetraedrične mreže do izračuna kritičnega eksperimenta na podlagi metode Monte-Carlo, so bili predstavljeni v sklopu Računske metode, poleg predstavitev metod za analizo negotovosti jedrskih podatkov. V sklopu Fuzija so bile predstavljene teme nevtronike v ITER-ju in analiza le-te. V tem sklopu je bil poudarek na izdelavi novega eksperimenta aktivacijske zanke na reaktorju TRIGA, KATANA. Zadnji sklop je bil namenjen radioaktivnim odpadkom, varnosti in nadzoru v jedrski stroki.
Konferenca je bila bogata tudi z inovativnimi vsebinami, med katerimi je izstopalo vabljeno predavanje dr. Gregorja Škorca o inovacijah v jedrski elektrarni Krško (NEK). Tudi inovativnost je v jedrski industriji vedno bolj prisotna in je ključna za njen razvoj in varnost. Mladi strokovnjaki prinašajo tudi sveže ideje in nove pristope, ki lahko bistveno prispevajo k napredku na tem področju.
Konferenca mladih jedrskih strokovnjakov Slovenije je, tako kot ostale strokovne konference, ki jih organizira Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije, še en korak k ustvarjanju dinamične in napredne jedrske skupnosti, pripravljene na soočanje z izzivi prihodnosti.